
В аптеката на бъдещето
- категория: Колекция Здраве
ДВЕ ХАПЧЕТА
Представете си, че сте в аптеката на бъдещето. Искате съвет от аптекаря, който ви дава да избирате между две хапчета. Вие посочвате първото и питате как действа.
Фармацевтът започва да изброява предимствата му:
− Понижава кръвното налягане, стабилизира нивата на инсулин, подобрява настроението, ускорява процеса на изгаряне на калориите, предпазва от остеопороза и понижава риска от инфаркт и сърдечни заболявания. За съжаление, има и странични ефекти: безсъние, кожни обриви, проблеми със сърцето, повръщане, газове, диария, напълняване и други.
− Хм – замисляте се вие. – Ами другото хапче? То как действа?
− О, то има същото действие – отвръща ведро фармацевтът.
− А страничните ефекти? – питате вие.
Фармацевтът грейва.
− Няма такива.
Първото хапче е въображаема комбинация от следните съставки: бетаблокери за контролиране на високото кръвно налягане и сърдечния ритъм, статини за намаляване на холестерола, лекарство за диабет за регулиране на кръвната захар, антидепресанти и препарат за остеопороза.
А второто хапче е доста по-истинско. Нарича се физическа активност. Хората, които спортуват, живеят по-дълго и са в по-малък риск от високо кръвно налягане, инфаркт, сърдечносъдови болести, депресия, диабет и метаболитен синдром. И са защитени по-дълго от първите признаци на деменцията.
КАКВО СЕ СЛУЧВА В КЛЕТКИТЕ, КОГАТО СПОРТУВАТЕ
Kакво ли щяхте да видите, ако можехте да разгледате под микроскоп резултата от физическите упражнения и да надникнете в самите клетки на поддържаното с тренировки човешко тяло?
Хората, които спортуват, прекарват по-малко време в токсичното състояние, познато като оксидативен стрес – състояние, при което свободните радикали в организма превъзхождат по численост антиоксидантите. Оксидативният стрес се свързва с процеса на стареене и с началото на болестния период и може да предизвика сърдечносъдови болести, рак, белодробни проблеми, артрит, диабет, дегенерация на макулата и невродегенеративни разстройства.
Това е и една от причините тренировките да са толкова важни. В краткосрочен план те могат да увеличат броя на свободните радикали. Но на свой ред тази краткотрайна реакция предизвиква здравословна контрареакция: тялото започва да произвежда повече антиоксиданти. И по този начин (както краткосрочният психологически стрес повишава съпротивителните сили за справяне с трудностите) физическият стрес на умерените редовни тренировки в крайна сметка подобрява баланса между свободните радикали и антиоксидантите и клетките стават по-здрави.
Клетките усещат благоприятния ефект на спорта и по друг начин. Когато тренирате редовно, клетките в надбъбречната кора (разположена в надбъбречните жлези) отделят по-малко кортизол, прословутия хормон на стреса. А с по-малко кортизол вие се чувствате по-спокойни.
При редовни тренировки клетките в цялото тяло стават по-чувствителни на инсулина, което означава, че стойностите на кръвната захар също се стабилизират.
Освен това редовната физическа активност е в състояние да регулира работата на имунната система и да забави процеса на нейното остаряване. Спортът е отлично средство да поддържате имунната си система биологично млада.
Така че, ако искате да избегнете тройното проклятие на средната възраст – стрес, затлъстяване в коремната област и висока кръвна захар, – просто спортувайте.
СПОРТЪТ И ТЕЛОМЕРИТЕ
- Хората, които спортуват, имат по-дълги теломери от останалите. Това е установено дори при експерименти, проведени с близнаци. Добрата аеробна форма е тясно свързана с доброто клетъчно здраве.
- Тренировките зареждат с енергия „санитарния екип“ на клетката, който разчиства натрупаните отпадъчни вещества. Така митохондриите стават по-ефективни и се образуват по-малко свободни радикали.
- Спортистите с висока издръжливост, които се радват на отлична физическа форма и метаболитно здраве, имат и най-дълги теломери. Но не и чувствително по-дълги от теломерите на онези, които спазват спортна програма с умерени натоварвания. Излишно е да се стига до крайности.
- Спортистите, които се претоварват с тренировки и в резултат „прегарят“ физически, стават уязвими за множество здравословни проблеми, включително и за риска от скъсяване на теломерите в мускулните клетки.
- Ако сте изложени на силен стрес, спортните занимания са не просто препоръчителни. Те са жизнено необходими! Защото предпазват теломерите ви от скъсяване.
От книгата "Ефектът на теломерите", д-р Елизабет Блекбърн и д-р Елиса Епъл
Първата книга, която на достъпен език обяснява как стареем и как с малки промени в ежедневието и мисленето си можем да изглеждаме по-млади и да се чувстваме така!
/от д-р Елизабет Блекбърн, лауреат на Нобелова награда за откритията си в областта на стареенето, и д-р Елиса Епъл, водещ здравен психолог/
ПРОМОЦИЯ - 30% ОТСТЪПКА ЗА КНИГИТЕ НА ИЗДАТЕЛСТВО "ГНЕЗДОТО"!
"Не съществува трудност, която един час четене да не смекчи." Шарл дьо Монтескьо