
Вашият мозък има бутон ИЗТРИЙ. Как да го използвате?
- категория: Промени себе си, промени живота си
В средите на невронауката съществува нещо като поговорка: свързват се онези неврони, които се възбуждат по едно и също време. Това означава, че колкото по-често използвате една невронна верига в мозъка си, толкова по-здрава става тя. С други думи: повторението е майка на знанието. Колкото повече се упражнявате на пианото, да говорите чужд език, да жонглирате и така нататък, толкова по-здрави стават тези вериги.
Само че умението да учите нови неща не се изчерпва с изграждане на връзки между невроните и с тяхното укрепване. Нужно е нещо повече...
В продължение на години това схващане обясняваше механизма по какъв начин учим нови неща. Оказва се обаче, че способността за учене е нещо повече от изграждане на невронни връзки и тяхното укрепване. Вече знаем, че далеч по-важно е умението да разрушаваме старите. Това умение се нарича „синаптично подрязване“ (synaptic pruning).
Сега ще видим как работи това.
Вашият мозък прилича на градина
Представете си, че мозъкът е градина, но вместо цветя, плодове и зеленчуци, вие отглеждате синаптични връзки между невроните. През тези синаптични връзки невротрансмитерите, като допамин, серотонин и други, пътуват между нервните клетки.
Глиалните клетки (централната нервна система е изградена от неврони и глиални клетки – Б.ред.) са „градинарите“ във вашия мозък и помагат за по-бързото предаване на сигналите между определени неврони. А някои глиални клетки имат грижата, образно казано, да почистват, да плевят, да унищожават вредителите и да събират окапалите листа. Градинарите във вашия мозък, отговарящи за „подрязването“ на синаптичните връзки, се наричат микроглиални клетки. Въпросът е как разбират кои синаптични връзки са ненужни и трябва да бъдат премахнати?
Изследователите са напът да разкрият тази мистерия, но това, което знаят със сигурност, е, че използваните по-рядко синаптични връзки съдържат протеина C1q. Откривайки този протеин, микроглиалните клетки се свързват с него и унищожават (или срязват) синаптичната връзка.
Така вашият мозък освобождава пространство, за да изграждате нови и здрави синаптични връзки и, следователно, да учите нови неща.
Защо сънят е толкова важен?
Понякога имате ли чувството, че мозъкът ви е задръстен? Може би когато сте на нова работа или работите по сложен проект. Не си доспивате, а от всички страни ви заливат с нова информация. В известен смисъл мозъкът ви наистина е задръстен.
Когато учите прекалено много нови неща, мозъкът пак изгражда синаптични връзки, но те са неефективни, не са достатъчно здрави. Мозъкът ви трябва да „подреже“ голяма част от връзките и да прокара нови, по-преки и ефективни „пътечки“. Той прави това по време на сън.
Докато спите, вашият мозък се прочиства и обновява. Невроните се свиват до 60 % и правят място на глиалните клетки („градинарите“), които се заемат с изхвърляне на отпадните вещества и „подрязване“ на синапсите.
Случвало ли се е сутрин да се събудите напълно отпочинали и способни да мислите бързо и ясно? Това е така, защото през нощта глиалните клетки са свършили цялата градинарска работа и са освободили необходимото пространство в мозъка, за да можете да усвоите и синтезирате новата информация (което е същината на ученето).
По същата причина кратката дрямка оказва благотворен ефект върху работата на мозъка. Ако подремнете за 10-20 минути, това два възможност на глиалните клетки да премахнат част от неизползваните синаптични връзки и да направят място за изграждане на нови.
Да се опитвате да мислите, когато мозъкът ви е лишен от сън, е все едно да си проправяте път през гъста джунгла само с мачете. Това е тежко, мудно и изтощително занимание. Пътеките са объркани и преплетени, през гъстата растителност не виждате накъде ви водят. Но да мислите с отпочинал бистър ум може да се сравни с приятна разходка в парка, където пътеките са чисти и поддържани и се пресичат от също толкова чисти и поддържали алеи, а вие виждате далеч напред. Звучи приятно и освежаващо, нали?
Внимавайте за какво мислите
Добрата новина е, че имате известен контрол по отношение на връзките, които мозъкът ви ще реши да изтрие. Той ще премахне синаптичните връзки, които не използвате, и обратното, ще укрепва онези, които използвате. Така че внимавайте за какво мислите.
Ако отделяте прекалено много време за четене на жълтите страници, например, и твърде малко на работата си, познайте кои синаптични връзки ще бъдат набелязани за изтриване.
Затова позволете на мозъка си да се обновява и почиства, като мислите за нещата, които са важни за вас. Тогава глиалните клетки, градинарите във вашия мозък, ще подхранват и напояват важните синаптични връзки и ще подрязват непотребните. По този начин градината на вашия мозък ще процъфтява.
Автори: Джуда Полак и Оливия Фокс Кабейн; превод: Гнездото
Източник: fastcompany.com
Първата книга, която на достъпен език обяснява как стареем и как с малки промени в ежедневието и мисленето си можем да изглеждаме по-млади и да се чувстваме така!
/от д-р Елизабет Блекбърн, лауреат на Нобелова награда за откритията си в областта на стареенето, и д-р Елиса Епъл, водещ здравен психолог/
ПРОМОЦИЯ "СЕПТЕМВРИ" - 30% ОТСТЪПКА ЗА КНИГИТЕ НА ИЗДАТЕЛСТВО "ГНЕЗДОТО"!
"Не съществува трудност, която един час четене да не смекчи." Шарл дьо Монтескьо